IO-Link

IO-Link je dvosmerni, digitalni, industrijski standardni komunikacioni protokol od tačke do tačke koji povezuje pametne senzore i aktuatore sa kontrolnim sistemom na kratkim udaljenostima.

Kako povećava efikasnost i fleksibilnost mašine, smanjuje troškove, minimizira vreme pokretanja i povećava produktivnost.

Imate li pitanja za nas?

Stvoren za pametne fabrike

Komunikacioni standard nezavisan od fieldbus-a pod nazivom IO-Link protokol razvijen je u saradnji sa proizvođačima PLC jedinica, senzora i dobavljačima softvera, sve da bi se zadovoljile potrebe industrije 4.0.

Nudi univerzalno rešenje za budućnost, dizajnirano da bude kompatibilno sa postojećom tehnologijom za neprimetnu instalaciju novih uređaja i pristup njihovim podacima.

Koristeći ovaj protokol, čak i najjednostavniji senzori i aktuatori mogu da šalju procesne podatke, identifikacione i dijagnostičke podatke kroz celu strukturu postrojenja. Time se poboljšava fleksibilnost mašina, što pruža mogućnost preventivnog održavanja i nadzora postrojenja.

Želite kupiti našu opremu?

Prednosti IO-Link tehnologije

Dijagnostičke funkcije osiguravaju pouzdano praćenje stanja, preventivno održavanje i optimizaciju planiranja održavanja. Servisni tehničar može da koristi daljinsku dijagnostiku, što smanjuje teret otkrivanja problema i popravke. Kodovi događaja specifičnih za proizvođača nude informativni uvid u dijagnostiku pojedinačnih proizvoda, kao što je otkrivanje prljavih sočiva na fotoelektričnim senzorima

Protokol pojednostavljuje i smanjuje količinu ožičenja dok istovremeno štedi na troškovima kroz preventivno održavanje korišćenjem standardnih trožilnih ili petožilnih neoklopljenih kablova sa M12 konektorima.

IO-Link uređaji se mogu lako konfigurisati preko kontrolnog sistema, prepoznati pomoću funkcije lokalizacije i održavati po potrebi, što minimizira vreme zastoja. Ugrađeno skladištenje podataka pojednostavljuje zamenu senzora tokom rada, što postrojenje čini dostupnijim.

Transparentnost omogućava pouzdano otkrivanje senzora i pristup svim nivoima podataka, bilo da se radi o trenutnim procesima, dijagnostici ili informacijama o uređaju. Ovo minimizira verovatnoću kvarova i optimizuje planiranje održavanja. Ugrađeni uređaji se identifikuju po serijskom broju.

Osobine IO-Link protokola

IO-Link smanjuje količinu ožičenja, povećava dostupnost podataka, omogućava daljinsko konfigurisanje i nadgledanje, pojednostavljuje zamenu uređaja i pruža sveobuhvatniju dijagnostiku uređaja.

Primer IO-link korišćenja 3

Svi uređaji IO-Link verzije 1.1 uključuju funkciju skladištenja podataka, koja pojednostavljuje i čini promenu postojećih senzora praktičnijom. Parametri uređaja koji odgovaraju procesu se čuvaju na uređaju i IO-Link masteru, što omogućava mogućnost promene senzora tokom rada bez potrebe za novim parametrima.

U slučaju održavanja ili zamene senzora, detekcija senzora unutar postrojenja je pojednostavljena korišćenjem ugrađene funkcije lokalizacije. Upravljački sistem vrši pretragu traženog senzora koristeći njegove specificirane parametre, pri čemu uređaj prijavljuje status trepćućim LED signalom. Poboljšana transparentnost postrojenja, sve do nivoa senzora, rezultira poboljšanim performansama procesa.

U slučaju održavanja ili zamjene senzora pojednostavljeno je otkrivanje senzora unutar postrojenja pomoću ugrađene funkcije lokalizacije. Kontrolni sustav izvodi pretragu traženog senzora korištenjem njegovih određenih parametara, gdje uređaj javlja stanje treperećom LED signalizacijom. Poboljšana transparentnost postrojenja, sve do razine senzora, rezultira poboljšanom izvedbom procesa.

Protokol čini sistem, uređaje i podatke pristupačnijim, što zauzvrat povećava efikasnost proizvodnje. Senzori imaju dodatne funkcije gde pored podataka procesa daju i servisne podatke i podatke o događajima. Ovaj protokol daje senzorima mogućnost da prenose veće količine podataka i povezuje ih sa oblakom. Povežite svoje senzore sa oblakom i zakoračite u svet digitalizacije.

Neupadljiva instalacija i konfiguracija

IO-Link sistem se sastoji od IO-Link mastera i jednog ili više IO-Link uređaja, odnosno senzora ili aktuatora. Digitalna „point-to-point” veza između njih omogućava prijem podataka o trenutnom stanju senzora bez obzira na vrstu signala ili proizvođača senzora.

Glavni uređaj obrađuje digitalne signale i interfejse sa kontrolerom višeg nivoa ili PLC-om. Komunikacija između Master-a i PLC-a se obavlja korišćenjem protokola fieldbus-a. Master takođe podržava različite protokole (PROFINET, Ethernet/IP i Modbus TCP) koji omogućavaju fleksibilnu instalaciju senzora i aktuatora u postojećoj infrastrukturi.

Konfiguracija se može postići sa samo nekoliko klikova mišem koristeći daljinski pristup. Podešavanja senzora se takođe mogu lako kopirati i duplirati.

IO-link graf

Otvorite vrata za industriju 4.0 i IIoT

IO-Link otključava mogućnost korišćenja industrije 4.0 i industrijskog interneta stvari (IIoT). Povezivanje sa oblakom čini pristup sistemu, uređajima i podacima dostupnijim, što zauzvrat povećava efikasnost proizvodnje.

Moduli su dizajnirani da izdrže zahtevne uslove u industriji koristeći standardne 3-žične (klasa A) ili 5-žične (klasa B) neoklopljene kablove koji koriste M12 konektore za povezivanje IO-Link uređaja. Ovi moduli se mogu instalirati direktno na terenu, što eliminiše potrebu za ormanom.

Ovaj protokol podržavaju različiti proizvođači, kao što su Leuze, Turck i Unitronics, koji svi nude širok spektar IO-Link uređaja. Takođe je moguće povezati i čitati uređaje koji ne podržavaju IO-Link.

Pročitajte najnovije vesti o IO-Link-u

Prijavite se na naš newsletter!

Dobićete samo kvalitetne vesti i podsetnike na webinarima o vodećoj opremi za automatizaciju, pomoću koje možete da pobedite konkurenciju.