OPC UA
Open Platform Communications United Architecture
OPC UA ili OLE za Process Control Unified Architecture je standard otvorenog koda za komunikaciju u industrijskoj automatizaciji. Njegova svrha je da poveže softverske sisteme višeg sloja sa nižim slojevima.
Sistemi viših slojeva uključuju HMI ekrane, SCADA ili MES i ERP sisteme, dok su sistemi nižeg sloja PLC i DCS. Zasnovan je na TPC/IC protokolu i kombinuje OLE i DCOM tehnologije.
Kompatibilnost i skalabilnost

OPC UA je arhitektura koja je nezavisna od platforme, stvorena zbog potrebe za kompatibilnošću i skalabilnosti u različitim projektima i aplikacijama. OPC UA za razliku od OPC nije zasnovan na Microsoft-ovoj OLE i DCOM tehnologiji i iz tog razloga je proširiv na druge platforme kao što su OS X, Linux (JAVA) i Android.
OPC UA je siguran i pouzdan standard koji označava komunikaciju između (M2M) uređaja kao i između mašina i IT i OT sistema. Zasnovan je na modelu klijent-server, gde je server aplikacija koja pruža svoje podatke drugim aplikacijama, a klijent zahtjeva ili dobija podatke. U praksi programeri teže da naprave aplikacije koje su istovremeno i klijenti i serveri.
Nezavisna arhitektura OPC UA
OLE za Process Control Unified Architecture (objedinjena arhitektura kontrole procesa) obezbjeđuje Service Oriented Architecture (arhitekturu orijentisanu na usluge) koja je zasnovana na različitim logičkim nivoima.
Osnovni servisi su apstraktni opisi metoda nezavisnih od protokola.
Oni pružaju osnovu za funkcionalnost Unified Architecture (UA) u OPC standardu.
Osnovne komponenete UA funkcionalnosti su transportni mehanizam i arhitektura standarda.
Pročitajte najnovije vijesti na mreži
Održiva proizvodnja
Održiva proizvodnja postala je prioritet za vlasnike kompanija. Njenom primjenom možete uštediti novac i resurse u proizvodnom procesu.
Potencijal proizvodnje bez papira za revoluciju vaše proizvodnje
Proizvodna industrija se oslanjala na papir za sve, od inženjerskih crteža i nacrta do naljepnica za otpremu, popisa inventara i proizvodnih naloga. Ali tehnologija je napredovala do te mjere da možete u potpunosti zamijeniti papir u mnogim područjima proizvodnje.
Kako prepoznati i ukloniti gubitke brzine u industrijskim procesima
Gotovo polovina efikanosti performansi (PE) može se izgubiti samo zbog mikro zastoja, gubitka brzine ili male brzine. Ciljne brzine često su postavljene prenisko, što dovodi do toga da efikasnost izvedbe prelazi 100%.
Kolaborativni roboti UR u različitim industrijama
Implementacijom kolaborativnih robota UR u različite industrije povećajte efikasnost, produktivnost i smanjite troškove proizvodnje.
Kolaborativni roboti Universal Robots u BiH
Kompanija Tipteh postala je zvanični distributer Universal Robots (UR) u BiH, što omogućava brzu dostupnost vrhunskih kolaborativnih robota.
Besplatne obuke na kolaborativnim robotima UR u Tipteh Sarajevo
Osnažite svoje poslovanje i steknite nova znanja o UR robotima. Tipteh d.o.o. Sarajevo pruža besplatne obuke za potrebe svake kompanije.
Pretplatite se na naš newsletter!